721. Głosowałem za przystąpieniem Austrii do Unii
721. Głosowałem za przystąpieniem Austrii do Unii

721. Głosowałem za przystąpieniem Austrii do Unii

Wiedeń 16.06.2024

Cały blog jako bezpłatny eBook w formacie pdf.

12 czerwca mija 30 lat, kiedy w Austrii odbyło się referendum w sprawie wstąpienia do Unii Europejskiej. Wtedy była to jeszcze Europejska Wspólnota Gospodarcza, która oficjalnie po wejściu w życie Traktatu lizbońskiego przeistoczyła się w grudniu 2009 roku w dzisiejszą Unię Europejską. Chciałbym zwrócić uwagę, że w aktualnej nazwie nie znajdziemy najważniejszego ponoć słowa: „gospodarcza”.

W roku 1994 świat wyglądał zupełnie inaczej niż dzisiaj. Wtedy jedynym źródłem informacji o świecie był dla mnie austriacki dziennik telewizyjny Zeit im Bild (Czas w obrazie), który był ponoć najbardziej obiektywnym ze wszystkich europejskich dzienników. Ten „obiektywizm” sprawił, że byłem wtedy błędnie przekonany, iż jedynym sprawcą wojny w Jugosławii był Slobodan Milošević, oraz że cały naród Serbów jest czarny w przeciwieństwie do pozostałych idealnie białych narodów zamieszkujących Jugosławię. Obrazem tym mocno zatrzęsła moja dwudniowa wizyta w oblężonym Sarajewie w maju 1993 roku. Nie kojarzy się Wam współczesna narracja, w której niektóre narody ogłoszono jako czarne zaś pozostałe białe? Nie tylko narody, ale także ich kulturę, sztukę, sportowców i tradycję, nawet kulinarną. Propaganda wojenna zawsze była tendencyjna.

Trzydzieści lat temu oddałem głos za wstąpieniem Austrii do EWG. Wspólnota była dla mnie wtedy symbolem pokojowej współpracy jej członków. Przecież od jej powstania w roku 1958 Wspólnota Gospodarcza nie tylko głosiła pokojowe sposoby rozwiązywania konfliktów międzypaństwowych, ale także wprowadzała je w życie. Przed referendum w Austrii obiecywano, że zachowa tajemnicę bankową, że austriacki szyling pozostanie środkiem płatniczym oraz neutralność w żaden sposób nie zostanie naruszona. Były to typowe obietnice wyborcze – z terminem ważności, który po referendum wygasł.

Dzisiejsza Unia Europejska jest unią antygospodarczą, prowojenną oraz zwalczającą państwa narodowe Europy. W szybkim tempie niszczy podstawy europejskiej gospodarki. Propaguje wojnę z Rosją, której nie można już wygrać. Te kilkanaście pakietów sankcji gospodarczych wymierzonych w Rosję, przyczyniły się pośrednio do wzrostu gospodarczego tego wschodniego imperium. Dzisiaj Rosja jest czwartą na świecie potęgą gospodarczą i zostawiła za sobą Japonię.

Jeżeli te sankcje nie pomogły, to z pewnością kontynuacja tej bezmyślnej polityki sprawi, że Rosja stanie się krajem, do którego będą uciekać zwolennicy lepszego życia. Dlatego te zasieki graniczne na wschodzie Polski są tak mało skuteczne wobec uchodźców. One mają zapobiec przyszłej emigracji na wschód.

Autor artykułu Marek Wójcik

Żeby pisać komentarze trzeba się zarejestrować. Chętnych proszę o krótkiego maila z informacją, kiedy mam otworzyć możliwość zarejestrowania. Ze względu na zmasowane ataki hakerskie zostałem zmuszony do zablokowania tej funkcji.
Mail: worldscam3@gmail.com

<Jeśli podoba Wam się to, co piszę, bardzo pomogłoby dalszemu rozpowszechnianiu tych artykułów, gdybyście je udostępniali Waszym znajomym na mediach społecznościowych.

VCounter.de Besucherzähler

Dodaj komentarz