Wiedeń 6.12.2022
Cały blog jako eBook w formacie pdf.
Aby wybaczyć, potrzebne jest przyznanie się do winy tych, którzy o to wybaczenie proszą. O ile w ogóle proszą. Wybaczyć można jedynie we własnym imieniu. Możesz wybaczyć mordercy, ale jest to zawsze twoje wybaczenie, nie ofiary, czy innych, którzy przez tę zbrodnię ucierpieli. I nie jest to jednoznaczne z usprawiedliwieniem zbrodniarzy. Bardziej niż dla sprawcy wybaczenie potrzebne jest ofierze, by zmniejszyć rozmiar psychicznych cierpień związanych z tą traumą. Dlatego każdy z nas ma prawo wybaczyć. Nikt jednak nie ma prawa zapomnieć. Tego jesteśmy winni tym, którzy nie przeżyli ludobójstwa dwóch ostatnich lat.
Emily Oster, amerykańska profesor ekonomii na Brown University w Rhode Island, opublikowała pod koniec października 2022 r. artykuł: Ogłośmy amnestię pandemii. Jeszcze rok temu pisała na Twitterze:
Latem, w lipcu, niemiecka policja aresztowała i do dzisiaj trzyma w areszcie – naturalnie z poparciem skorumpowanego sędziego – twórcę oddolnego ruchu protestów przeciwko łamaniu podstawowych praw pod pretekstem plandemii, Michaela Ballwega. Ballweg zainicjował w Stuttgarcie ruch nazywany powszechnie Querdenker (myślący wbrew – moje tłumaczenie). Zarzucono mu malwersację składek obywatelskich wpłacanych na ruch Querdenker.
Dzięki jego inicjatywie zostały zorganizowane w Berlinie dwie wielkie demonstracje w sierpniu 2020 r. z udziałem milionowych tłumów. Nic dziwnego, że niemiecki aparat państwowy mści się teraz na nim. Dlaczego o tym piszę w artykule o wybaczaniu? Otóż jego adwokat Ralf Ludwig poruszył ten temat na Telegramie 4.12.2022 r. 23:45. Możecie przeczytać ten tekst przetłumaczony na język polski w tym dokumencie.
Autor artykułu Marek Wójcik